8 найкращих фільмів кінофестивалю “Молодість”

Кадр з фільму "Сібель", Гійом Джованетті, Чала Зенджірджі

З 25 травня по 2 червня в Києві пройшов 48-й кінофестиваль «Молодість». Наталя Серебрякова побувала на ньому і відібрала найкращі фільми, які варто подивитися в майбутньому за першої ж нагоди.

«Дикий», Камій Відаль-Наке

Дебют французького режисера Камія Відаль-Наке розповідає про 22-річного хлопця зі Страсбурга, який заробляє собі на життя проституцією. Робота Лео полягає в тому, щоб стояти на вулиці й знаходити клієнтів. Але Лео працює з усією пристрастю. Він не відокремлює секс від любові, і в кожному новому клієнті шукає справжнє кохання. Після ночі, проведеної зі старим удівцем, клієнт запитує Лео: «Невже вам не нудно?». Дивно, що Лео відповідає: «Ні. Тому що це те, чого я хотів ».

Разом із тим Лео шукає свободи, бажання кохати в ньому таке ж творче, як і руйнівне. Фелікс Мартідо, який до цього зіграв у Робена Кампійо в картині «120 ударів на хвилину» про боротьбу ВІЛ-інфікованих за свої права, цього разу дуже переконливий у ролі Лео. Саме він отримував приз за фільм, нагороджений гран-прі на кінофестивалі. Мартідо сказав: «Ми намагалися передати те, що передати не можливо — можна лише відчути. Персонаж простягає руку, ніби просить пережити події фільму разом із ним».

«Колібрі», Кім Бора

14-річна Юн-хі в дебюті сценариста-режисерки Кім Бори, ніжного фільму про дорослішання, живе в Сеулі в 1994 році. Вона дуже стримана і самотня; у неї неблагополучна сім’я: постійно сваряться батьки, проблемна сестра і брат-хуліган. Здається, що Юн-хі рухається по життю як птаха з парою зламаних крил. Але все ж це сильніша дівчина, ніж може здатися на перший погляд. Бора демонструє це в своєму мінімалістичному оповіданні, яке перекреслює всі феміністські кліше і яке багато в чому для неї є особистим і автобіографічним. Поступово на задньому плані сюжетної лінії дівчинки-підлітка з’являється багатша історична фактура і драматичний кульмінаційний момент обвалу моста Сонсу, трагедії, що забрала життя, які вже висіли на волосинці.

Kim Bora, House of Hummingbird

«Чарівна земля», Єо Сюхуа

Фільм сінгапурського режисера Єо Сюхуа – триразовий переможець кінофестивалю в Локарно, згодом був проданий на Нетфлікс. Формально це нуар, а фактично – фільм складної конструкції, фільм у фільмі. Два детективи розслідують зникнення робітника-нелегала на фабриці меліорації, сон переплітається з реальністю, віртуальна реальність із життям. На фабриці меліорації роблять насип у морі, відвойовують землі в океану. Таким чином Сінгапур, одна з найменших держав, отримав на 25% більше території, ніж було в 60-х, коли він став незалежним. Якщо прибрати кадри екскаваторів і брудних шкарпеток, розвішаних у гуртожитку, вийде сентиментальна драма про самотніх нещасних людей під дивовижний сінгапурський поп.

«Сібель», Гійом Джованетті, Чала Зенджірджі

Героїня цього турецького фільму – красива німа дівчина на ім’я Сібель, яка спілкується за допомогою свисту. Вона – дочка сільського голови, у неї є молодша сестра, яка її соромиться. Недолюблює Сібель і все село (особливо жіноча її частина): кажуть, що свист приносить нещастя. Тому дівчина ховається в лісі, де спілкується з напівбожевільною старою і вистежує вовка, приготувавши йому глибоку яму. Сібель сподівається, що коли вона вб’є вовка за допомогою гвинтівки, яку їй подарував батько, все село буде їй вдячне. Однак замість вовка дівчина зустрічає пораненого біглого терориста і закохується в нього. Досить прямолінійна феміністська картина, яка іноді нагадує «Попелюшку» Шарля Перро, а іноді «Розетту» братів Дарденнів.

 «Не думайте, що я закричу», Франк Бове

Монтажний фільм французького режисера Франка Бове – одна з найбільш сміливих експериментальних робіт в програмі фестивалю. Бове зібрав рідкісні, синефільські фільми, які ніхто не бачив, і змонтував із них (в середньому кадр триває 2,3 секунди) 70-хвилинне полотно, наклавши зверху свій голос, що розповідає про власне життя. Ця розповідь – прекрасний літературний нон-фікшн про те, як він жив в селі під Страсбургом, страждав від самотності після розриву зі своїм коханцем і дивився фільми. В одному з епізодів він розповідає про те, як до нього приїжджає пара португальських режисерів Жоау Педро Родрігеш (член журі Sunny Bunny) і Жоау Гуерра Да Мата. За формою це такий “Що тепер? Нагадай” Жоакима Пінту, але навіть більш філігранна робота.

«Пам’ять: як з’явився« Чужий »», Олександр О. Філіпп

Документальний фільм про створення «Чужого», в якому левова частка часу відведена етапу створення сценарію і фігурі самого сценариста Дена `Беннона, який придумав ідею – інопланетянин, що розриває груди людини. (Вся справа в тому, що О`Беннон в дитинстві дуже захоплювався комахами.) О’Беннон написав 29 сторінок сценарію під назвою «Пам’ять», який повинен був послужити першим актом майбутнього фільму: екіпаж астронавтів прокидається  та виявляє, що їхній політ був перерваний через сигнал, отриманий із дивного планетоїда. Його ідея отримала розвиток в малюнках Ханса Рудольфа Гігера, який, зі свого боку, черпав натхнення з картин Френсіса Бекона. У центрі Довженка зараз триває виставка робіт Гігера, яка була відкрита в рамках «Молодості».

 «Крокодил», Катерина Горностай

У новорічну ніч Аня йде святкувати новий рік у друзів і свариться з мамою. На вечірці до Ані залицяється знайомий хлопець, господар квартири, а подруга Ані Ліза ревнує його. Потім підлітки грають у гру «крокодил», де потрібно загадувати слово і показувати його жестами, а всі присутні повинні відгадати. Хочеться відзначити цей короткометражний фільм учениці школи Разбєжкіної – Катерини Горностай – як абсолютно вдалу роботу з прекрасною, природною грою акторів-підлітків. Режисерка ніде не сфальшивила, говорячи про дружбу, перше кохання і труднощі комунікації.

Фільм “Крокодил” Катерини Горностай

«Озброєні та небезпечні», Микола Рідний

Микола Рідний – художник, скульптор і режисер, який постійно шукає нові форми в кінематографі. Його серіал «Озброєні та небезпечні» спочатку створювався як інтернет-проект (перші чотири серії Рідний зняв сам), а пізніше переріс у масштабний омнібус молодих українських режисерів. Це безпрецедентний випадок, коли під дахом однієї ідеї зібралося з десяток авторів, в тому числі Станіслав Битюцький, Олександр Телюк, Сашко Протяг, Оксана Казміна, усі вони зняли серію, присвячену мілітаризації українського суспільства в останні роки. При створенні серій широко використовувалися записи VHS з початку 2000-х, а також хроніки післявоєнного Луганська.

 

Коментарі