Моє тіло – моє діло: між п’ятою заповіддю та 152 статтею

"Моє тіло - моє діло". Фото: www.gdansk.pl

Низка польських громадських організацій надіслала у березні до польського парламенту проект закону про цілковиту заборону абортів. Якщо спікер парламенту погодить законопроект, тоді автори ініціативи розпочнуть збір підписів на його підтримку. Парламентарі будуть зобов’язані розглянути законопроект, якщо під його текстом назбирається понад 100 тисяч підписів. Попри те, що до розгляду проекту в парламентській залі ще далеко, інформація викликала чергову суспільну дискусію в країні на тему абортів.

Сьогодні Польща разом із Ірландією мають найбільш жорстке антиаборційне законодавство у Європі. Аборт у наших західних сусідів є кримінальним злочином. Згідно із 152-а статтею кримінального кодексу Польщі, особі, яка погоджується перервати вагітність жінки, загрожує кара позбавлення волі на термін від 3 до 8 років. У випадку смерті вагітної жінки внаслідок аборту виконавцеві загрожує до 12 років позбавлення волі. Водночас із 1993 року в Польщі є чинним закон, що встановлює винятки, коли медики можуть переривати вагітність. Аборт можливий, якщо вагітність загрожує життю або здоров’ю жінки; коли вагітність є наслідком зґвалтування або якщо плід має важкі та невідворотні патології. Ініціатива, яка надійшла до Сейму, пропонує скасувати навіть ці винятки. Основним аргументом, який лежить в основі заборони, є християнська заповідь «Не вбий».

Наприкінці березня підтримку цій ініціативі висловив католицький костел. Представники польського єпископату опублікували заяву, в якій закликали «берегти життя кожної людини із зачаття до натуральної смерті» та впровадити «повну юридичну охорону життя ненароджених». Костел закликав можновладців забезпечити натомість підтримку неповносправних дітей, а також дітей, що були зачаті внаслідок зґвалтування.

Невдовзі після цього свою позицію висловила прем’єр-міністр країни Беата Шидло. У відповідь на запитання журналістів вона заявила, що підтримує цю ініціативу. Водночас додала, що це лише її особиста позиція, а не позиція провладної партії Право і справедливість, до якої вона належить.

Лідер цієї партії та найвпливовіша людина в країні – Ярослав Качинський – вважає, що більшість членів ПіСу також підтримало б такий законопроект. Однак, за словами політика, в голосуванні щодо цього питання не буде партійної дисципліни. У відповідь на запитання, чи теперішній закон щодо абортів повинен бути змінений, Качинський заявив, що «у цих справах як католик я дотримуюся науки, яку виголошують єпископи, і щодо цього немає сумнівів».

z19860517Q,Manifestacja-zwolennikow-aborcji

“Матка – власність жінки, а не священика” Фото: ?UKASZ KRAJEWSKI

Як пише видання Rzeczpospolita, керівництво ПіСу вважає появу цієї теми в парламенті невчасною. За даними видання, Ярослав Качинський обговорював це питання із архієпископом Станіславом Ґондецьким. «Він пояснював керівникові єпископату, що дискусії стосовно абортів є зараз дуже небезпечними і можуть закінчитися навіть падінням уряду Беати Шидло», – цитує газета одного із парламентаристів.

Повну заборону абортів також підтримує лідер іншої парламентської партії Kukiz’15 та колишній рок-співак Павел Кукіз. Противниками ініціативи виступають представники опозиції – Громадянська платформа та партія «Сучасна».

У неділю 3 квітня, коли в костелах священики зачитували заяву єпископату,  позапарламентська опозиційна партія Разом організувала протест у Варшаві проти посилення заборони абортів. Схожі протести відбулися в інших великих містах країни. Символом протестів став вішак. «Сьогодні вішак використовують для розвішування одягу. Колись доведені до відчаю жінки використовували його, щоби перервати вагітність. Не дозволимо, аби ці жорстокі та варварські закони повернулися», – пишуть організатори протестів. Таким чином противники нової ініціативи щодо абортів нагадують про методи та умови, в яких жінки переривали вагітність, коли це було цілком нелегально. В результаті в соціальній мережі Facebook також виникла акція «Надішли вішак до Пані Прем’єрки». А під постами Беати Шидло розлилася хвиля коментарів, у яких жінки висміюють абсурдність заборони абортів.

epa05242142 Protesters gather during a protest against plans of introduction of new abortion ban law in front of the Sejm (lower house of Parliament), in Warsaw, Poland, 03 April 2016. Polish Parliament will vote on a new law that would impose a total ban on abortion. EPA/JAKUB KAMINSKI POLAND OUT

Протести проти повної заборони абортів у Польщі. Варшава, 3 квітня. EPA/JAKUB KAMINSKI POLAND OUT

Згідно з даними Центру дослідження суспільної думки, погляди більшості поляків щодо абортів збігаються із чинним законодавством. 80% та 71% респондентів згідні з тим, що аборт має бути дозволений у випадку загрози для життя матері та у випадку загрози для її здоров’я. 73% поляків вважають допустимим переривання вагітності, якщо зачаття відбулося внаслідок зґвалтування, а 53% – у випадку, якщо дитина народиться неповносправною.

Після кількох днів суспільного резонансу та протестів прем’єр-міністр Беата Шидло була змушена знову прокоментувати цю тему. Вона наголосила, що уряд не готує жодних змін до чинного законодавства стосовно абортів та наголосила, що дискусія розгорілася навколо громадянського, а не урядового проекту закону.

А громадянські проекти щодо цілковитої заборони абортів вже не вперше надходять до Сейму. Громадська організації «Фундація Про – Право до життя» вперше внесла таку ініціативу до парламенту в 2013 році і готує нові проекти щороку. Парламентська більшість минулого скликання жодного разу не підтримала посилення заборони. Цьогорічний законопроект надійшов до парламенту із кардинально іншою парламентською більшістю. І якщо після збору 100 тисяч підписів Сейм таки буде змушений розглянути цей законопроект, то перед партією Право і Справедливість на чолі з її лідером Ярославом Качинським постане нелегкий вибір поміж наукою, що виголошують єпископи, та широким несприйняттям цілковитої заборони абортів у суспільстві.

 

Коментарі